Liečivé rastliny

Zoznam

Alchemilka žltozelená – Alchemilla xanthochlora

Baza čierna - Sambucus nigra

Čakanka obyčajná - Cichorium intybus

Dúška materina - Thymus serpyllum

Imelo biele - Viscum album

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum

Medovka lekárska - Melissa officinalis

Nechtík lekársky - Calendula officinalis

Očianka Rostkovová – Euphrasia Rostkoviana

Palina pravá - Artemisia absinthium

Praslička roľná - Equisetum arvense

Prvosienka jarná - Primula veris

Rebríček obyčajný - Achillea millefolium

Repík lekársky - Agrinomia eupatoria

Rozmarín lekársky - Rosmarinus officinalis

Slez nebadaný - Malva neglecta

Stavikrv vtáčí - Polygonum avikulare

Šalvia lekárska - Salvia officinalis

Vŕbovka malokvetá - Epilobium parviflorum Scherb

Žihľava dvojdomá – Urtica dioica

 

 

Alchemilka žltozelená – Alchemilla xanthochlora

 

Zber: Celá vňať hneď na začiatku kvitnutia.

     Má bohato tvarované lístočky a skromné žltozelené kvietky. Rastie v stredných horských polohách na vlhkých lúkach, ale aj pri potokoch, na vlhkých pasienkoch a čistinkách.

     Jedinečne pôsobí na všetky ženské choroby a ťažkosti. Predovšetkým je určená ženám, ktoré majú oslabenú alebo slabo vyvinutú maternicu, lebo ju posiľňuje, zvyšuje pravdepodobnosť počatia a pomáha udržať plod. Doporučuje sa piť každej tehotnej žene, ktorá chce donosiť a ľahko porodiť zdravé dieťa, od tretieho mesiaca tehotenstva, ale najneskôr posledné tri mesiace pred pôrodom, vypiť denne 1-2 šálky čaju z alchemilky. Aj v prípade, keď začne žena v tehotenstve slabo krvácať, treba hneď začať piť tento čaj ešte s pridaním trošku turice, kapsičky a prasličky. Podporuje tiež tvorbu a vylučovanie materského mlieka. Pomáha tiež pri menštruačných poruchách a bolestiach, bielom výtoku a pri ťažkostiach v prechode.

     Lieči všetky zápalové ochorenia v podbruší, ako je napríklad zápal vaječníkov, vtedy okrem čaju je treba použiť aj sedací kúpeľ. Ako kúpeľ sa používa pre slabé deti, ktorým posiľňuje svalstvo. Zvonka sa, vo forme silného odvaru, používa na rany.

     Nemá žiadne vedľajšie účinky a pri bežnom dávkovaní ju možno užívať aj dlhšiu dobu.

 

 

Baza čierna - Sambucus nigra

 

Zber: Kvet na začiatku kvitnutia a plod v čase úplnej zrelosti.

     Je známy ker, alebo stromček, dorastá do výšky aj niekoľkých metrov, kvitne v máji a v júni bielymi až žltými kvetmi. Používajú sa plody, ktoré majú vynikajúci vplyv na tvorbu krvi.

     Má vynikajúce čistiace a odhlieňovacie schopnosti, pôsobí na krvotvorbu.

     Čaj z kvetov je prvotriednym liekom na choroby z prechladnutia, vyvoláva potenie, ničí hnilobné baktérie, čistí zahlienené priedušky. Má aj močopudné účinky a mierne preháňa, čím uvoľňuje zápchu. Zvonka sa používa vo forme obkladu na kŕčové žily, vo forme inhalácie pri prechladnutí, bolesti hlavy, tváre, zubov a uší. Plody môžeme jesť aj surové, vo väčšom množstve preháňajú, po usušení však pôsobia proti hnačke. Hlavné použitie plodov bazy je na tíšenie bolestí nervového pôvodu. Pomáhajú pri zápaloch nervov (trojklanný nerv, sedací nerv) a pri vyskočení medzistavcovej platničky chrbtice. Dobrým doplnením liečby je masírovanie boľavých miest levanduľovým olejom.

 

 

Čakanka obyčajná - Cichorium intybus

 

Zber: Koreň, kvety, okrajové výhonky a prízemné listy.

     Čakanka je trvalka, vyskytuje sa veľmi hojne, kvitne na bledomodro až tmavomodro v období od júna do augusta.

     Výrazne pôsobí pri podpore látkovej výmeny a očiste pečene od toxických látok. Taktiež nie sú zanedbateľné jej stimulačné účinky na peristaltiku čriev. Pomáha aj pri neurózach ľahšieho typu. Čistí krv, pečeň, slezinu a obličky. Lieči choroby pečene a žlčníka a na miernenie bolestí pri žlčových a obličkových kameňoch. Je mierne močopudná a trochu preháňa, vyplavuje prebytočnú žlč z tela a pri otravách pečene pôsobí ako protijed. Zlepšuje chuť do jedla, podporuje činnosť celej tráviacej sústavy a požíva sa ako doplnok do čajových zmesí pri cukrovke. Na citlivý žalúdok a žalúdočné vredy. Mladé lístočky sa používajú do šalátov. Možno ju užívať dlhodobo.

 

 

Dúška materina - Thymus serpyllum

 

Zber: Kvitnúca vňať od začiatku leta do jesene.

     Poloker s plazivou stonkou, kvitne v júni a v júli červenofialovými kvetmi, ktoré krásne voňajú.

     Bylina s veľmi silným, ale jemným pôsobením v oblasti čistenia a stimulácie. Rovnako dobre sú známe jej protizápalové účinky.

Má výrazne antiseptické účinky brániace rozširovaniu mikrobiálnej nákazy. Je výborná proti kašľu a ako jedna z mála lieči aj zastaralé choroby a chronické stavy, svojim odhlieňovacím účinkom pomáha pri čiernom kašli u detí. Posiľňuje organizmus pri nervovej vyčerpanosti a prepracovanosti. Pomáha pri menštruačných ťažkostiach, odstraňuje kŕče pri bolestivej menštruácii. Odstraňuje zápach z úst, zabraňuje tvorbe plynatosti, zastavuje čkanie. Pitie malých hltov čaju v intervaloch asi 15 minút znižuje túžbu po cigarete, pomáha odvykať si od fajčenia. Je dobrou prísadou do kúpeľa pre slabé deti, pri reume a lámke. Obklady alebo tinktúra sa používajú na masírovanie a vtieranie do pokožky pri akné a iných kožných vyrážkach, pri bolestiach hlavy a rôznych reumatických bolestiach.

 

 

Imelo biele - Viscum album

 

Zber: Najúčinnejšie je zberané v novembri – decembri alebo v marci – apríli. Zbierajú sa lístky aj s mäkkými končekmi. Plody sa nezbierajú lebo sú jedovaté.

     Je vždy zelený, poloparazitický ker, napáda lesné spoločenstvá. Kvitne nevýraznými zelenými kvetmi. Obsahové látky tejto parazitujúcej rastliny sú priamo závislé od hostiteľa. 

     Pracuje aj na hormonálnej báze, viaže na seba ťažké kovy a toxíny. Pôsobí  aj ako kardiosedatívum, antiskleroticky, močopudne a znižuje krvný tlak.

     Jeho hlavným účinkom je regulácia krvného tlaku, ktorú dosahuje tým, že zmäkčuje a odstraňuje vápenaté usadeniny v cievnom systéme, čím predchádza srdcovým a mozgovým infarktom. Súčasne posiľňuje srdcový sval a zlepšuje krvný obeh. Dobre pomáha aj pri rakovine, pretože brzdí delenie buniek, zvlášť pri rakovine žalúdka. Používa sa pri ťažkostiach v klimaktériu, epilepsii, odstraňuje návaly krvi do hlavy, pocity strachu a nervozity, lieči ochorenia štítnej žľazy, stimuluje imunitný systém, pomáha pri ženskej a mužskej neplodnosti. Zastavuje krvácanie. Najvhodnejšie použitie je vo forme tinktúry, jeho účinné látky sa varom ničia, preto si pripravíme studený macerát. Imelo patrí medzi jedovaté rastliny, preto v žiadnom prípade nezvyšujeme predpísané dávkovanie.

 

 

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum

 

Zber: Celé vrcholčeky rastlín na začiatku kvitnutia.

     Rastie veľmi hojne na slnečných stráňach a kvitne žltými kvetmi s hnedými bodkami od konca júna do neskorého augusta a častokrát až do septembra.

     Medzi liečivými rastlinami je považovaná za najuniverzálnejšiu a najúčinnejšiu v mnohých oblastiach. Má silné antibiotické a protizápalové účinky, lieči väčšinu ekzémov, vrátane ťažkých foriem. Odstraňuje opuchy, lieči pľúca a tiež tráviace problémy.

     Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek čím zlepšuje látkovú výmenu. Je účinný pri všetkých chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch, veľkom množstve žalúdočnej kyseliny, črevných vriedkoch, pri poruchách močových ciest a proti pomočovaniu detí. Čaj je veľmi dobrý na nervy, upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pri depresiách, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti, pri srdcových chorobách hlavne chronických, zlepšuje krvný obeh až do krvných vlásočníc a je vhodný do zmesí pri všetkých menštruačných poruchách. Treba ho piť pravidelne, najmenej tri týždne, lebo len tak sa prejaví jeho účinok a zostane trvalý. Ľubovníkový olej slúži na rany a popáleniny. Používa sa do kúpeľov. V čase ľubovníkovej kúry sa vyhýbame opaľovaniu, pretože spôsobuje citlivosť na slnečné svetlo, nie je to nebezpečné. Môže sa piť dlhodobo, ale zásadne nezvyšujeme dávkovanie.

 

 

Medovka lekárska - Melissa officinalis

 

Zber: Zbiera sa vňať ešte pred kvitnutím za suchého počasia.

     Medovka je trvalka, kvitne začiatkom leta od bielej po jemne modrú farbu.

     Má ukľudňujúce účinky v  oblasti psychickej, ako aj v oblasti zažívacieho traktu, ukľudňuje rozbúrenú peristaltiku a vylučovanie žlče.

     Mimoriadny liek na upokojenie celého organizmu. Lieči všetky orgány tela u ktorých došlo vplyvom stresu k chorobným zmenám. Upokojuje búšenie srdca, tíši záchvaty pri čiernom kašli (spolu s materinou) uvoľňuje kŕče žalúdka a zastavené vetry, v tehotenstve pomôže pri vracaní. Je výborným uspávacím prostriedkom. Možno ho piť denne, čaj je úplne neškodný.

     Pri vonkajšom používaní sa odporúča pomliaždenými listami alebo tinktúrou natierať spánky a čelo pri bolestiach hlavy a migréne, osvedčilo sa aj natieranie postihnutých miest pri opare (herpese).

 

 

 

Nechtík lekársky - Calendula officinalis

 

Zber: Plnorozkvitnuté tmavooranžové hlávky za suchého slnečného dňa.

     Nechtík je letnička, ktorá kvitne od polovice júna do konca augusta. Kvitne od svetlo zelenej po tmavo oranžovú.

     Nechtík je jednou z najlepších liečivých rastlín v oblasti hojenia všetkého druhu (ťažko hojace rany a vredy, drobné zranenia a bolesti okolo nechtov, kŕčové žily, krvné podliatiny, opuchy, preležaniny a plesne), má schopnosť zjemňovať pokožku. Používa sa pri liečbe astmy, kašľa, pri srdcovej tachykardii, pri menštruačných problémoch (bolesti – piť týždeň pred jej začiatkom) a tiež pri všetkých stavoch spojených s neurózami (upokojuje centrálnu nervovú sústavu a zlepšuje činnosť srdca), ako sedací kúpeľ pri zápale hrubého čreva, pri ochoreniach pečene a žlčníka (podporuje vylučovanie žlče), mierne tlmí kŕče. Zaujímavosťou je, že pri vonkajšom použití podporuje svoje účinky aj vnútorne, zároveň piť aj čaj. Ako jedna z mála má protirakovinové účinky, prevencia a liečba hlavne žalúdka, pečene, hrubého čreva, maternice, kože a prsníka. Možno ho užívať dlhodobo.

 

 

Očianka Rostkovová – Euphrasia Rostkoviana

 

Zber: Kvitnúca vňať na konci leta.

     Je to jednoročka, kvitne v júli a v auguste bielymi kvetmi, niekedy sú do fialova a podobajú sa kvetom hluchavky.

     Ako harmonizačná bylina pôsobí rovnako pri ľahkých zápaloch a nervovom podráždení. Jej najznámejšie použitie je však v očnom lekárstve a pri liečbe kožných afektov.

      Pomáha pri očných chorobách zvnútra i zvonka vo forme obkladov alebo omývame oči silným čajom. Dobré je tiež naplniť vrecúško z riedkeho plátna sparenou očiankou, priložiť na boľavé oko, previazať a nechať obklad pôsobiť cez noc. Pomáha pri zápale očných spojiviek, zahnisaní, slzení, pri tvorbe jačmeňa, sčervenaní, podráždení či preťažení očí. Obklad priaznivo pôsobí aj na doliečenie pooperačných stavov, na regeneráciu a posilnenie oka. Vnútorné použitie tiež podporuje liečenie očí a zlepšuje zrak. Znižuje kyslosť žalúdka, čím pôsobí preventívna proti tvorbe vredov. Dobrou prevenciou a prostriedkom na zlepšenie zraku je macerát očianky vo víne. Rastlina je neškodná a v bežnom dávkovaní ju možno užívať dlhodobo.

 

 

Palina pravá - Artemisia absinthium

 

Zber: Tenké, ešte nie celkom rozkvitnuté stonky s listami.

     Je trvalka, ktorá sa u nás hojne vyskytuje a dorastá až do výšky jedného metra. Kvitne od júna do augusta drobnými guľatými kvetmi žltej farby.

     Veľmi intenzívne stimuluje trávenie a hovorí sa, že je „horká ako blen“.  Nedá sa inak, než dať tomuto názoru za pravdu. Jej pôsobenie však čiastočne predstihuje túto povesť, lebo má naozaj mnohoraké použitie, či už v oblasti trávenia alebo v gynekológii. Účinne pôsobí na sťahy hladkého svalstva.

     Používa sa predovšetkým na liečenie žalúdka a celej tráviacej sústavy, pomáha pri pokazenom a otrávenom žalúdku, vracaní, zápale, nechutenstve, pri poruchách tvorby žalúdočnej kyseliny, chorobách pečene, žlčníka a dvanástorníka. Odstraňuje kŕče tráviacej sústavy spôsobené nadmernou plynatosťou. Má protizápalové účinky, posiľňuje pri chrípke a prechladnutí, vyháňa črevné parazity. Treba si dávať pozor na dávkovanie, vo väčších dávkach vyvoláva nervozitu, je návyková, môže viesť k ťažkému poškodeniu zdravia, nesmie sa užívať v tehotenstve.

 

 

Praslička roľná - Equisetum arvense

 

Zber: Rozkonárenú, stromčekovitú vňať.

     Trvalka, rastúca najradšej vo vlhkom prostredí, vňať sa zbiera od júna do októbra.

     Dodáva telu minerálne látky, viaže na seba ťažké kovy a tým ho veľmi účinne čistí od toxínov. Pôsobí veľmi intenzívne na očistu v oblasti obličiek.

Je silne močopudná a rozpúšťa močové kamene. Výborne čistí cievny systém a celý organizmus. Tým zabraňuje kôrnateniu ciev, zlepšuje krvný obeh a činnosť srdca, znižuje krvný tlak, obnovuje zastavené močenie, pomáha pri dne, reume a lámke. Zastavuje krvácanie (podobne ako turica a kapsička) z rán, hemoroidov, ženských orgánov, pomáha pri vykašliavaní a vracaní krvi, pri krvácaní z nosa treba pomliaždenú vetvičku vložiť priamo do nosnej dierky. Má dezinfekčné účinky, slúži na omývanie ekzémov, odstraňuje potenie nôh. Čaj z prasličky sa nemá piť dlhšiu dobu a treba dávať pozor na dávkovanie, lebo môže mať nepriaznivé vedľajšie účinky.

 

 

Prvosienka jarná - Primula veris

 

Zber: Zbiera sa kvet s kúskom stonky hneď po otvorení kvetu.

     Je častým hosťom na slnečných a vlhkých stráňach. Kvitne zavčasu na jar nádhernými žltými kvetmi.

     Veľmi dobre pôsobí na nervovú podráždenosť a nespavosť, čistí pľúca, má antireumatické účinky a s úspechom sa dá použiť pri psychogénne vyvolaných bolestiach hlavy.

     Priaznivo pôsobí na dýchacie orgány, uvoľňuje hlieny, lieči chrípku, prechladnutie a astmu, pomáha proti suchému kašľu. Má upokojujúce účinky, používa sa pri neuróze, nespavosti, migréne a pôsobí ako mierne srdcové tonikum. Samotná droga môže vyvolať nevoľnosť a vracanie, preto je lepšie ju používať do čajových zmesí. Pridáva sa do inhalačných a kúpeľových zmesí pri reume, porážke, pre nervovo chorých, pre celkové upokojenie organizmu.

 

 

Rebríček obyčajný - Achillea millefolium

 

Zber: Zbiera sa celá horná časť na začiatku kvitnutia.

     Je trvalka, vyskytuje sa veľmi hojne, kvety sú sivastej farby. Zbierajú sa počas celej doby vegetácie.

     Opäť jedna z bylín, ktorá pracuje na hormonálnom podklade. Dokáže prekrvovať orgány dolnej polovice tela. Je veľmi účinná na prevenciu rakoviny a tvorbu metastáz. Rovnako veľmi účinne zastavuje krvácanie. Podporuje chuť k jedlu a mierne znižuje krvný tlak.

     Má silný dezinfekčný účinok a schopnosť zastavovať krvácanie, čo mu umožňuje úspešne hojiť čerstvé rany. Čerstvá pomliaždená vňať, priložená priamo na ranu, neuveriteľne zrýchľuje hojenie a rana sa krajšie zacelí. Čaj z rebríčka zlepšuje trávenie, lieči žalúdočnú a črevnú neurózu, podporuje činnosť pečene a žlčníka, uvoľňuje všetky druhy kŕčov, lieči astmu, veľmi dobre pomáha pri ženských chorobách, čistí organizmus, prospieva pri akné a lišajoch. Pri pálení záhy stačí na jeho odstránenie vypiť šálku rebríčkového čaju. Pri silných dávkach môže vyvolať otravy, hlavne ľudia s nízkym tlakom by si mali dať pozor, pretože rebríček ho ešte znižuje. Pri dlhšom používaní sa doporučuje po troch týždňoch na 14 dní pitie čaju prerušiť.

 

 

Repík lekársky - Agrinomia eupatoria

 

Zber: Listy a časť kvitnúcej vňate na začiatku kvitnutia.

     Trvalka, kvitne od júna do augusta jasne žltými kvetmi.

     Je jednou z najsilnejšie pôsobiacich bylín na krvotvorbu a poruchy pečene.

     Je výborným univerzálnym liekom, ktorý možno používať dlhodobo, denne aj po celý rok. Lieči predovšetkým všetky choroby vnútorných orgánov, žlčník, pečeň, pankreas, žalúdok aj dvanástorník. Zastavuje hnačky, čistí žlčové cesty, rozpúšťa žlčové kamene a piesok, pravda len pri pravidelnom a dostatočne dlhom používaní, podobne pôsobí aj pri pieskových usadeninách v obličkách. Na liečenie porúch pečene, na úpravu látkovej premeny, a pri kĺbových ochoreniach zápalového pôvodu. Posiľňuje obranyschopnosť organizmu a pri bielom výtoku žien. Silný zápar ako kloktadlo je najlepším liekom na presilené hlasivky a inak choré hlasivky, preto sa odporúča učiteľom a rečníkom. Zvonka na omývanie a obklady rôznych druhov kožných ochorení.

 

 

Rozmarín lekársky - Rosmarinus officinalis

 

Zber: Listy so zelenými výhonkami krátko po rozpuku, keď sú ešte zelené a mäkké.

     Je to neopadavý, intenzívne voniaci poloker, kvitne modrofialovými kvetmi.

     Pri fyzickom pôsobení je skvelý na prehĺbenie účinku ďalších k nemu pridružených bylín.  Samostatne výborne pôsobí na tlak, obličky a na nervy.

Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak, pritom priaznivo pôsobí na zdravotný stav, upokojuje a odstraňuje nervové vyčerpanie. Zlepšuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách a pomáha pri tzv. stareckom srdci. Tonizuje cievy, nervovú sústavu a celkovo posiľňuje. Čaj má potopudné a močopudné účinky, uvoľňuje vetry a kŕče zažívacích ústrojov. Aj pri ženských chorobách, upravuje menštruáciu a lieči bielotok. Zvonka slúži na čistenie pleti, na ekzémy, rany, pomliaždeniny a na výplachy ženských genitálií. V kúpeli oživuje údy po porážke. Rozmarínový lieh pomáha pri svalových a nervových bolestiach. Prekročenie dávok je nebezpečné a nesmú ho používať že ťarchavosti.

 

 

Slez nebadaný - Malva neglecta

 

Zber: Listy a kvety, keď rastlina začína kvitnúť.

     Opäť jedna  jednoročná bylina, nenápadného vzhľadu, čo je obsiahnuté aj v jej názve. Kvitne od bielych až po fialové kvety v júli a v auguste.

     Pomáha ochrane tkanív pred poškodením, stimuluje krvotvorbu a tvorbu pankreatických enzýmov, rovnako pôsobí aj proti zápalom v ústnej dutine, či vredovej chorobe.

     Obsahuje veľa slizovitých látok, lieči dýchacie orgány, angínu zápal priedušiek a tíši kašeľ. Má protizápalové účinky, osvedčil sa aj pri hnačkách, hlavne u detí, pri niektorých cievnych chorobách a pri chorobách močových ciest. Zvonka na kloktanie a obklady pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny. Kloktanie pomáha pri drsnom a zachrípnutom hlase, vylieči všetky choroby hrdla aj hnisavý zápal. Obklad prikladáme na zdeformované a boľavé miesta pri dne. Omývanie pomáha pri kožných chorobách napr. pri mokvajúcich ekzémoch, akné a ruži, zmäkčuje opuchnuté svaly a vypudzuje jedovaté látky z tela. Nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Stavikrv vtáčí - Polygonum avikulare

 

Zber: Celá kvitnúca vňať koncom leta až začiatkom jesene.

     Jednoročná bylina, kvitne od júna do septembra bledoružovými drobulinkými kvetmi.

     Stavikrv je veľmi univerzálna bylina. Používa sa predovšetkým na čistenie celého organizmu, od pečene cez obličky až po krv. Je dobre známy jeho účinok aj  v oblasti pľúc.

     Zastavuje krvácanie. Má sťahujúce účinky hlavne pri kataroch žalúdka a čriev, hnačkách a ďalších podobných ochoreniach tráviaceho traktu. Vyháňa a rozpúšťa močové kamene a zvyšuje krvný tlak. Má mierne protizápalové a močopudné účinky. Čaj je dobrý pri chorobách kĺbov, reumatizme, dne, pri niektorých ženských chorobách, hlavne pri silnom menštruačnom krvácaní a bielotoku. Slúži tiež pri liečení tuberkulózy a chronických ochorení dýchacích ciest. Zvonka slúži na omývanie ťažko hojacich a mokvajúcich rán. Vo forme obkladu sa odporúča pri raste „divého mäsa“, pri dlhotrvajúcich hnisavých ranách a na krvou podliate oči. Stavikrv je neškodná bylina a v obvyklom dávkovaní ju možno užívať neobmedzene.

 

 

Šalvia lekárska - Salvia officinalis

 

Zber: Listy prípadne celá vňať tesne pred kvitnutím, za slnečného počasia.

     Je to poloker, kvitne v júni až júli modrými až fialovými kvetmi.

     Je právom považovaná za jednu z najlepších očistných a dezinfekčných bylín, ako v oblasti trávenia, tak i vylučovania. Od najstarších čias sa používala takmer na všetky choroby. Rovnako napomáha pri regenerácii.

Má silný protibakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla. Pri zápale ďasien a paradentóze, pomáha aj pri otlakoch od zubnej protézy. Omývanie a obklady pri kožných chorobách a akné. Čaj odstraňuje nočné potenie, pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite, využíva sa na znižovanie nadmernej tvorby materského mlieka, pomáha pri slabej a nepravidelnej menštruácii. Oživuje krvný obeh a zlepšuje činnosť nervovej sústavy, preto sa odporúča aj u rekonvalescentov, v tomto prípade vo forme šalviového vína. Je osvedčenou prísadou čajových zmesí pri rôznych druhoch rakoviny. Treba dodržiavať dávkovanie, lebo predávkovanie sa môže prejaviť negatívne.

 

 

Vŕbovka malokvetá - Epilobium parviflorum Scherb

 

Zber: Zbiera sa celá kvitnúca vňať z rastlín, ktoré majú najmenšie kvety.

     Je trvalka drobného vzrastu. Kvety sú bledo fialové a kvitnú v júni až v septembri.

     Ďalšia zo skupiny bylín, ktoré pôsobia hormonálne. Veľmi pomáha vyrovnávať energiu celého tela a podporuje činnosť vylučovacích orgánov. Je právom považovaná za mužskú bylinu.

     Používa sa predovšetkým na liečenie prostaty. Priaznivo vplýva na všetky močové orgány a na všetky choroby týchto orgánov. Uplatňuje sa aj po operáciách prostaty, pri podráždení močového mechúra aj u žien, má všeobecne hojivé a protizápalové účinky. Je močopudná a osoží pri vysokom krvnom tlaku, niektorých srdcových chorobách, dne a reumatizme. Možno ju piť aj dlhšiu dobu, počas užívania vŕbovky je zakázané piť alkoholické nápoje a fajčiť.

 

 

 

Žihľava dvojdomá – Urtica dioica

 

Zber: Zberáme práve vyrastené mladé čerstvé lístočky, čo možno robiť od skorej jari do neskorej jesene.

     Je jednou z našich najlepších liečivých rastlín. Nachádza sa často v záhradách, kde rastie ako burina.

     Používa sa nielen na liečenie chorôb, ale aj preventívne. Je to vynikajúca univerzálna liečivá bylina. Pôsobí hlavne na krv, výborne ju čistí, čím pomáha pri kožných chorobách, lupienke, akné a nečistote pleti. Tiež krv zrieďuje a zlepšuje krvný obeh. Odporuje tvorbu červených krviniek.

     Rastlina je močopudná, zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej a odvodňuje telo. Je teda prvoradým liekom pre všetkých reumatikov. Zvonka sa doporučuje, pri reume a nedostatočnom obehu krvi, šľahanie postihnutým miest čerstvou žihľavou.

     Je osvedčeným liekom na vlasy. Omývaním vlasov podporuje ich rast a dodáva im hebkosť. Čaj posiľňuje peristaltiku čriev a podporuje tvorbu materského mlieka a zlepšuje jeho kvalitu.

     Môže sa užívať dlhodobo, v bežných dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky.

 

 

 

Zdroj:

  • Aurélia Dugasová, Dionýz Dugas: Babkine bylinky. Sprievodca našimi liečivými rastlinami. Prešov, 1995
  • internet